O nadleśnictwie

Lasy Nadleśnictwa Babimost położone są na obszarze dwóch województw i dwóch odmiennych regionów: Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.

Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Babimost przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest podstawową dziedziną aktywności gospodarczej człowieka w lesie. Podstawą trwałego i zrównoważonego zagospodarowanie terenów leśnych jest plan urządzania.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Ochrona przyrody

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli fauny i flory. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu polega na korzystaniu z jego zasobów, poprzez pozyskiwanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskiwanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu w sposób zapewniający mu trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu jest dziedziną leśnictwa, regulowaną przez Politykę Leśną Państwa. Przyjęty przez Radę Ministrów w 1997 roku Plan Urządzania Lasu stanowi, że celem państwa w tym zakresie jest osiągnięcie i utrzymanie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Łowiectwo

Współczesne łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane czynności mające na celu racjonalne gospodarowanie żyjącą w lasach zwierzyną.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo Babimost prowadzi sprzedaż drewna wielowymiarowego, sadzonek różnych gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – choinek.

Drewno oferowane jest do sprzedaży w dwóch cyklach półrocznych. 70 % puli oferty na jedno półrocze, sprzedawane jest w internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostała część trafia na systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno. Drewno, które nie zostanie sprzedane w tych dwóch procedurach w danym półroczu, trafia na zwykłe aukcje internetowe na e-drewno. Jeśli po próbie wystawienia na tych aukcjach drewno nadal nie zostanie sprzedane, uruchamiana jest procedura negocjacji handlowych. Dodatkowo w ofercie Lasów Państwowych tworzona jest pula drewna do sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży cennych gatunków na aukcjach i submisjach.
 
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. 
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz jest także atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej, niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m3 rocznie. Większość klientów wybiera drewno już przygotowane i pocięte, z dostawą do domu. Leśnicy umożliwiają też własnoręczne pozyskanie drewna opałowego, głównie tzw. gałęziówki (po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty). 
 
Sprzedaż drewna
Jeśli interesuje Państwa zakup drewna, prosimy o kontakt telefoniczny. Z aktualnym cennikiem detalicznym drewna można zapoznać się klikając tutaj.
                                                                            
Sprzedaż choinek
Sprzedaż choinek odbywa się w leśniczówkach. Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt. 
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.