Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Lasy Nadleśnictwa Babimost położone są na obszarze dwóch województw i dwóch odmiennych regionów: Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.

W województwie lubuskim tereny Nadleśnictwa leżą w powiatach: zielonogórskim, świebodzińskim i międzyrzeckim, w gminach Babimost, Kargowa, Sulechów, Świebodzin, Szczaniec, Zbąszynek, Trzciel; w województwie wielkopolskim w powiatach wolsztyńskim i nowotomyskim, w gminach Siedlec i Zbąszyń. Znajdujące się na tym obszarze duże kompleksy leśne stanowią obszar względnie jednorodny krajobrazowo, choć występujące tu urokliwe zakątki, posiadające wysokie walory rekreacyjne, są równocześnie miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. 
Nadleśnictwo Babimost wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Powierzchnia jego zasięgu terytorialnego wynosi 48 337 ha, a lesistość kształtuje się na poziomie 35 %. 
Całkowita powierzchnia Nadleśnictwa Babimost obejmuje 16 022,93 ha.
W skład Nadleśnictwa Babimost wchodzą trzy obręby:
  • Obr. Dąbrówka - 3950,37 ha,
  • Obr. Kargowa - 5562,31 ha,
  • Obr. Szczaniec - 6510,25 ha.
 
Regionalizacja przyrodniczo-leśna to podział Polski na krainy, dzielnice i mezoregiony. Podział ten opiera się na zróżnicowaniu warunków klimatycznych, ukształtowaniu terenu, budowie geologicznej, rodzajach gleby, zasięgu geograficzny głównych gatunków drzew leśnych, rozmieszczeniu największych kompleksów leśnych oraz zbiorowisk roślinnych. Regionalizacja dzieli kraj na 8 krain, 57 dzielnic i 149 mezoregionów, co stanowi podstawę racjonalnej gospodarki leśnej, pozostającemu w zgodzie z przyrodniczym charakterem regionu. 
Zgodnie z przyrodniczo-leśną regionalizacją, lasy i grunty nieleśne Nadleśnictwa Babimost położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego (III. 6), Mezoregionie Ziemi Lubuskiej (III. 6.a), na Równinie Nowotomysko-Kargowskiej (III. 6.b).
Babimost znajduje się jest w środkowo-wschodniej części województwa Lubuskiego u zbiegu szlaków komunikacyjnych Świebodzin – Wolsztyn oraz Zbąszynek – Sulechów. Przez miasto przepływa rzeka Leniwa Obra. Znajduje się tu siedziba Urzędu Miasta i Gminy, a liczba mieszkańców miasta wynosi 4180 (GUS 2006). 
Największy negatywny wpływ na gospodarkę leśną Nadleśnictwa mają silne wiatry i spóźnione, wiosenne przymrozki. Występujące tu wiatry wieją głównie z kierunku zachodniego (W) i południowo-zachodniego (SW); średnioroczne opady wynoszą 526 mm, a okres wegetacyjny trwa przeciętnie 225 dni.
 
 


Wyświetl większą mapę


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Na terenie nadleśnictwa Babimost odbyło się szkolenie ppoż z wykorzystaniem nowatorskich zdobyczy techniki

Chodzi o wykorzystanie aplikacji „DYSPOZYTOR", który jest najnowszym orężem w walce z ogniem jaki aktualnie testują Lasy Państwowe. Nasze Nadleśnictwo jako jedno z pierwszych zostało wyznaczone do sprawdzenia i wdrożenia tego systemu.

 

Ale na czym to w ogóle polega...

 

Dyspozytor to aplikacja mobilna służąca do wymiany informacji o zagrożeniach na terenach leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe. Podstawową i najważniejszą funkcją systemu jest lepsze współdziałanie służb zaangażowanych w akcje ratowniczo-gaśnicze. Osoba wyposażona w smartphone z zainstalowaną odpowiednią aplikacją może błyskawicznie zgłosić pożar na podstawie swojej lokalizacji GPS. Informacja ta jest natychmiast przekazywana do dyspozytorów Lasów Państwowych, a także dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki tak błyskawicznemu przepływowi informacji mogą oni bardzo szybko zareagować i wysłać jednostki ratowniczo-gaśnicze, w konkretne miejsce gdzie zagrożenie wystąpiło. W wyniku tego wielokrotnie skraca się czas dojazdu jednostek do miejsca wystąpienia pożaru. Zamiast jeździć po lesie i szukać „ognia" ratownicy kierują się natychmiast we właściwe miejsce.

Więcej informacji na temat aplikacji można uzyskać w kwietniowym numerze Głos Lasu.

 

W dniu szkolenia została przeprowadzona narada w siedzibie Nadleśnictwa, w której brali udział przedstawiciele Wydziału Obronności i Ochrony Mienia RDLP w Zielonej Górze, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej ze Świebodzina, nadleśniczy i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babimost oraz pracownicy Nadleśnictwa Świebodzin i Babimost odpowiedzialni za sprawy przeciwpożarowe.

 

Następnie w terenie przeprowadzona została symulowana akcja wystąpienia pożaru. Pożar zgłosił pracownik terenowy Nadleśnictwa Babimost. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu dyspozytor PSP rozdysponował jednostki OSP Dąbrówka Wlkp, OSP Zbąszynek oraz OSP Szczaniec, a dyspozytor Nadleśnictwa Babimost wysłał na miejsce wystąpienia pożaru 2 samochody rozpoznawczo-gaśnicze. Wszystkie jednostki wyposażone były w smartphone lub tablety z zainstalowaną aplikacją DYSPOZYTOR. Na miejsce udał się również odpowiedzialny pracownik służby leśnej. Pozostałe osoby biorące udział w ćwiczeniach przyglądały się pracy systemu w siedzibie Nadleśnictwa z punktu widzenia dyspozytora LP. Na koniec zostały omówione mocne i słaby strony aplikacji.

 

Po przeprowadzonych ćwiczeniach terenowych wszyscy uczestnicy udali się na posiłek, który przygotowało Nadleśnictwo Babimost.