Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy - kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Babimost i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
 
Zastępca Nadleśniczego - prowadzi sprawy dotyczące sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, odpowiada za prawidłową organizację i realizację planowania i wykonywania zadań w zakresie gospodarki leśnej.
 
Główny Księgowy - odpowiada za całokształt spraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Nadleśnictwa pod względem ekonomicznym i prawnym w zakresie księgowo – finansowym, planowania księgowo – ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo – księgowych nadleśnictwa.
 
Inżynier Nadzoru - pracownik kontroli wewnętrznej, sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie.
 
Sekretarz Nadleśnictwa - odpowiada za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, za prowadzenie spraw z zakresu zamówień publicznych.
 
Specjalista ds. pracowniczych - odpowiada za całokształt spraw osobowych i socjalnych Nadleśnictwa.
 
Posterunek Straży Leśnej - odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem szkodnictwa leśnego.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli  i ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody, edukacji i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu oraz nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, będący jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Na terenie nadleśnictwa Babimost odbyło się szkolenie ppoż z wykorzystaniem nowatorskich zdobyczy techniki

Chodzi o wykorzystanie aplikacji „DYSPOZYTOR", który jest najnowszym orężem w walce z ogniem jaki aktualnie testują Lasy Państwowe. Nasze Nadleśnictwo jako jedno z pierwszych zostało wyznaczone do sprawdzenia i wdrożenia tego systemu.

 

Ale na czym to w ogóle polega...

 

Dyspozytor to aplikacja mobilna służąca do wymiany informacji o zagrożeniach na terenach leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe. Podstawową i najważniejszą funkcją systemu jest lepsze współdziałanie służb zaangażowanych w akcje ratowniczo-gaśnicze. Osoba wyposażona w smartphone z zainstalowaną odpowiednią aplikacją może błyskawicznie zgłosić pożar na podstawie swojej lokalizacji GPS. Informacja ta jest natychmiast przekazywana do dyspozytorów Lasów Państwowych, a także dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki tak błyskawicznemu przepływowi informacji mogą oni bardzo szybko zareagować i wysłać jednostki ratowniczo-gaśnicze, w konkretne miejsce gdzie zagrożenie wystąpiło. W wyniku tego wielokrotnie skraca się czas dojazdu jednostek do miejsca wystąpienia pożaru. Zamiast jeździć po lesie i szukać „ognia" ratownicy kierują się natychmiast we właściwe miejsce.

Więcej informacji na temat aplikacji można uzyskać w kwietniowym numerze Głos Lasu.

 

W dniu szkolenia została przeprowadzona narada w siedzibie Nadleśnictwa, w której brali udział przedstawiciele Wydziału Obronności i Ochrony Mienia RDLP w Zielonej Górze, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej ze Świebodzina, nadleśniczy i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babimost oraz pracownicy Nadleśnictwa Świebodzin i Babimost odpowiedzialni za sprawy przeciwpożarowe.

 

Następnie w terenie przeprowadzona została symulowana akcja wystąpienia pożaru. Pożar zgłosił pracownik terenowy Nadleśnictwa Babimost. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu dyspozytor PSP rozdysponował jednostki OSP Dąbrówka Wlkp, OSP Zbąszynek oraz OSP Szczaniec, a dyspozytor Nadleśnictwa Babimost wysłał na miejsce wystąpienia pożaru 2 samochody rozpoznawczo-gaśnicze. Wszystkie jednostki wyposażone były w smartphone lub tablety z zainstalowaną aplikacją DYSPOZYTOR. Na miejsce udał się również odpowiedzialny pracownik służby leśnej. Pozostałe osoby biorące udział w ćwiczeniach przyglądały się pracy systemu w siedzibie Nadleśnictwa z punktu widzenia dyspozytora LP. Na koniec zostały omówione mocne i słaby strony aplikacji.

 

Po przeprowadzonych ćwiczeniach terenowych wszyscy uczestnicy udali się na posiłek, który przygotowało Nadleśnictwo Babimost.