Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Na terenie Nadleśnictwa Babimost istnieją trzy rezerwaty przyrody. Wszystkie są położone w dolinie Leniwej Obry, tworząc – dzięki swojemu położeniu – bardzo ciekawy układ przestrzenny.
 
Najstarszym z rezerwatów jest „Uroczysko Grodziszcze" o powierzchni 15,75 hektara. Głównym celem ochrony jest w tym przypadku zachowanie wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym wraz ze średniowiecznym grodziskiem. Aktualnie w rezerwacie występuje zespół grądu niskiego z drzewostanem jesionowym w wieku 130-200 lat. Rosną tu również stare buki i dęby o charakterze pomnikowym w wieku 200-300 lat. Do ciekawszych gatunków runa należą: listera jajowata, kokorycz pusta, przylaszczka pospolita, zawilec żółty, kokoryczka wielokwiatową.
 
Kolejnym z rezerwatów jest rezerwat „Laski" o powierzchni 42,92 ha. Celem ochrony jest tu zachowanie lasu z udziałem drzewostanów starszych klas wieku o charakterze naturalnym. Utworzenie rezerwatu uzasadniono także celami naukowo-dydaktycznymi oraz społecznymi, dla których warto zachowywać fragmenty naturalnego lasu pierwotnego, powstającego praktycznie w warunkach gospodarowania samej przyrody. Niestety, aktualnie tylko niewielka część rezerwatu nosi znamiona naturalności. Większość rezerwatu stanowi wtórny kompleks przestrzenny, w skład którego wchodzą zbiorowiska o odmiennej syngenezie. W kompleksach wtórnych ostatnie fragmenty zbiorowisk naturalnych łączą się ze zbiorowiskami półnaturalnymi. W rezerwacie występują głównie zespoły roślinne związane z siedliskami wilgotnymi. Rosną tu stare buki i dęby osiągające wiek 170 lat. Spotkać tu można wiele ciekawych gatunków roślin, jak listera jajowata, przygiełka biała, pajęcznica liliowata, modrzewnica zwyczajna, śnieżyca wiosenna, bluszcz pospolity, marzanka wonna, kokoryczka wielkokwiatowa. Stwierdzono również występowanie 46 gatunków ptaków. Przy rezerwacie znajduje się ścieżka edukacyjna.
 
Trzecim z rezerwatów jest rezerwat „Kręcki Łęg" o powierzchni 65,57 ha Jest to rezerwat lasów nizinnych, w którym ochronie podlegają naturalne zespoły łęgu olszowo-jesionowego i olsu porzeczkowego z drzewami pomnikowymi, rzadkie gatunki roślin oraz bogata awifauna. Na terenie rezerwatu występują: wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty, bluszcz pospolity, listera jajowata, kalina koralowa, konwalia majowa. Wyróżniono dwa zespoły roślinne. Na terenie rezerwatu stwierdzono 47 gatunków ptaków gniazdujących, co świadczy o dużym zróżnicowaniu siedlisk i nisz ekologicznych. 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POROSTY - PREHISTORYCZNE ORGANIZMY

POROSTY - PREHISTORYCZNE ORGANIZMY

Porosty na ziemi pojawiły się już ponad 400 milionów lat temu, a więc wtedy kiedy nie istniały jeszcze rośliny naczyniowe.

Są bardzo rozpowszechnione i rosną niemalże na całej kuli ziemskiej. Preferują miejsca o bardzo trudnych warunkach środowiskowych takich jak jaskinie, wysokie góry, tundra, stepy, pustynie. Na terenie Nadleśnictwa Babimost występują dość masowo ze względu na liczne siedliska borowe.

 

Czym są porosty?

Porosty to organizmy żywe należące do Królestwa Grzybów (łac. Mycota). Uznaje się, że są to grzyby zlichenizowane, a ich ciało – czyli plecha, zbudowane jest z dwóch komponentów: strzępek grzyba i komórek glonów. Układ taki stwarza ogromne możliwości wegetacyjne. Zdolności higroskopijne grzyba pozwalają wychwycić najmniejsze ilości wody obecnej w otoczeniu, a glony dzięki obecności chlorofilu nawet w skrajnych warunkach są zdolne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Obecnie występują we wszystkich długościach i szerokościach geograficznych. Od zimnych obszarów arktycznych po gorące tereny pustynne.

Budowa i wielkość plech

Analizując budowę porostów należy uwzględnić zarówno cechy zewnętrzne jak i wewnętrzne. Biorąc pod uwagę anatomię porostów, wyróżnia się dwa typy plech: homeometryczną – czyli niewarstwową, gdzie komponenty rozmieszczone są równomiernie i heterometryczną – w której mykobiont i fotobiont wyraźnie wykazują ułożenie warstwowe.     

Budowa plechy heterometrycznej (warstwowej):

 

 

 

Znaczenie porostów w przyrodzie.

Choć porosty to grupa organizmów o niewielkich rozmiarach, ale rozpowszechnionych w środowisku, stanowi ważne ogniwo obiegu materii. W ekosystemach leśnych porosty pełnią funkcję rezerwuarów wody (epigeity i epifity), korzystnie wpływając na utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Na ubogich siedliskach, na pożarzyskach, na piaszczystych glebach i skalnych ścianach, jako pionierzy życia, rozpoczynają naturalną sukcesję i tym samym umożliwiają poprzez użyźnianie podłoża osiedlanie się innych organizmów roślinnych. W niektórych rejonach świata są pokarmem dla zwierząt kopytnych (m. in. chrobotek reniferowy) a ze względu na swoją strukturę stają się schronieniem dla wielu gatunków bezkręgowców.

Porosty na ternie Nadleśnictwa Babimost

            Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Babimost wydzielony został Obszar Natury 2000 PLH080063 "Bory Babimojskie", który obejmuje najlepiej zachowane w południowo-wschodniej części Ziemi Lubuskiej siedliska suchego boru chrobotkowego wykształconego na sandrach i wydmach śródlądowych. Ze względu na charakter podłoża jest bardzo duże prawdopodobieństwo trwałości siedliska. Najlepiej (typowo) wykształcone zbiorowiska Cladonio-Pinetum zajmują 57,19 ha -co stanowi niecałe 10 % obszaru o powierzchni całkowitej 619,65 ha. Na większości swojej powierzchni Obszar stanowi mozaikę boru chrobotkowego Cladonio-Pinetumi suboceanicznego boru świeżego Leucobryo-Pinetum. Cladonio-Pinetum rozwinięty jest w kilku postaciach: typowej (suchej) -z bewzględną dominacją w runie chrobotków z podrodzaju Cladina (C. arbuiscula, C. arbuscula ssp. mitis, C. rangiferina), nadających charakterystyczny siwy (szarawy) odcień dna lasu oraz żyznej (mszystej) -z całym zestawem i dużą ilościowością charakterystycznych taksonów chrobotków Cladoniasp.div., bez wyraźnej dominacji chrobotków o siwym lub białawym zabarwieniu, za to z większym udziałem chrobotków o plechach zielonych lub oliwkowych, w tym C. gracilis, C. furcatai in. a także z wyraźnym udziałem mchów właściwych. Warstwa zielna jest bardzo słabo rozwinięta.

Wśród porostów oznaczono 26 gatunków chrobotków Cladonia i 3 gatunki z rodzaju płucnica Cetraria. Spośród nich 6 to porosty objęte częściową ochroną: chrobotek leśny Cladonia arbuscula, chrobotek najeżony Cladonia portentosa, chrobotek reniferowy Cladonia rangiferina, chrobotek smukły Cladonia ciliata, płucnica darenkowa Cetraria muricata, płucnica islandzka Cetraria islandica.