Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Stan zagrożenia pożarowego obszarów leśnych jest przede wszystkim wynikiem działalności człowieka, nieostrożnie obchodzącego się z ogniem w lesie lub na gruntach z nimi sąsiadujących. Szczególnie niebezpieczne jest wypalanie przez rolników suchych traw na nieużytkach i łąkach. Wielu pożarów można by uniknąć, gdyby ludzie odwiedzający nasze lasy zachowali ostrożność i zdrowy rozsądek.

Aby szybko wykrywać i likwidować powstałe pożary, przez cały okres zagrożenia pożarowego w nadleśnictwie dyżurują leśnicy, a cały teren nadleśnictwa obserwowany jest z dostrzegalni przeciwpożarowych. 
Lasy Nadleśnictwa Babimost leżą w zasięgu działania Komend Powiatowych i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, Świebodzinie i Międzyrzeczu, podległych Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp. oraz KP PSP w Wolsztynie i Nowym Tomyślu, podległych Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Większość terenu Nadleśnictwa (6955,17ha) leży na obszarze działania KM PSP Zielona Góra. Na terenie KP PSP Świebodzin leży 6896,15 ha, na terenie KP PSP Międzyrzecz 910,44 ha, na terenie KP PSP Wolsztyn 862,94 ha, a na terenie KP PSP w Nowym Tomyślu 326,33 ha terenów leśnych.
W miejscowościach położonych na terenie Nadleśnictwa komendy Ochotniczych Straży Pożarnych ulokowane są w Dąbrówce Wlkp., Zbąszynku, Nądni, Kręcku, Szczańcu, Dąbrówce Małej, Opalewie, Smardzewie, Podmoklach Wielkich, Podmoklach Małych, Babimoście, Nowym Kramsku, Starym Kramsku, Kargowie, Wąchabnie. 
Nadleśnictwo prowadzi również współpracę z Ochotniczymi Stażami Pożarnymi z miejscowościach leżących poza terenem administrowanym przez Nadleśnictwo (Zbąszyń, Kopanica, Smolno Wielkie, Rosin, Brójce i Lutol Suchy). 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Nowoczesne technologie w walce z ogniem

Na terenie nadleśnictwa Babimost odbyło się szkolenie ppoż z wykorzystaniem nowatorskich zdobyczy techniki

Chodzi o wykorzystanie aplikacji „DYSPOZYTOR", który jest najnowszym orężem w walce z ogniem jaki aktualnie testują Lasy Państwowe. Nasze Nadleśnictwo jako jedno z pierwszych zostało wyznaczone do sprawdzenia i wdrożenia tego systemu.

 

Ale na czym to w ogóle polega...

 

Dyspozytor to aplikacja mobilna służąca do wymiany informacji o zagrożeniach na terenach leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe. Podstawową i najważniejszą funkcją systemu jest lepsze współdziałanie służb zaangażowanych w akcje ratowniczo-gaśnicze. Osoba wyposażona w smartphone z zainstalowaną odpowiednią aplikacją może błyskawicznie zgłosić pożar na podstawie swojej lokalizacji GPS. Informacja ta jest natychmiast przekazywana do dyspozytorów Lasów Państwowych, a także dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki tak błyskawicznemu przepływowi informacji mogą oni bardzo szybko zareagować i wysłać jednostki ratowniczo-gaśnicze, w konkretne miejsce gdzie zagrożenie wystąpiło. W wyniku tego wielokrotnie skraca się czas dojazdu jednostek do miejsca wystąpienia pożaru. Zamiast jeździć po lesie i szukać „ognia" ratownicy kierują się natychmiast we właściwe miejsce.

Więcej informacji na temat aplikacji można uzyskać w kwietniowym numerze Głos Lasu.

 

W dniu szkolenia została przeprowadzona narada w siedzibie Nadleśnictwa, w której brali udział przedstawiciele Wydziału Obronności i Ochrony Mienia RDLP w Zielonej Górze, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej ze Świebodzina, nadleśniczy i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babimost oraz pracownicy Nadleśnictwa Świebodzin i Babimost odpowiedzialni za sprawy przeciwpożarowe.

 

Następnie w terenie przeprowadzona została symulowana akcja wystąpienia pożaru. Pożar zgłosił pracownik terenowy Nadleśnictwa Babimost. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu dyspozytor PSP rozdysponował jednostki OSP Dąbrówka Wlkp, OSP Zbąszynek oraz OSP Szczaniec, a dyspozytor Nadleśnictwa Babimost wysłał na miejsce wystąpienia pożaru 2 samochody rozpoznawczo-gaśnicze. Wszystkie jednostki wyposażone były w smartphone lub tablety z zainstalowaną aplikacją DYSPOZYTOR. Na miejsce udał się również odpowiedzialny pracownik służby leśnej. Pozostałe osoby biorące udział w ćwiczeniach przyglądały się pracy systemu w siedzibie Nadleśnictwa z punktu widzenia dyspozytora LP. Na koniec zostały omówione mocne i słaby strony aplikacji.

 

Po przeprowadzonych ćwiczeniach terenowych wszyscy uczestnicy udali się na posiłek, który przygotowało Nadleśnictwo Babimost.