Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Stan zagrożenia pożarowego obszarów leśnych jest przede wszystkim wynikiem działalności człowieka, nieostrożnie obchodzącego się z ogniem w lesie lub na gruntach z nimi sąsiadujących. Szczególnie niebezpieczne jest wypalanie przez rolników suchych traw na nieużytkach i łąkach. Wielu pożarów można by uniknąć, gdyby ludzie odwiedzający nasze lasy zachowali ostrożność i zdrowy rozsądek.

Aby szybko wykrywać i likwidować powstałe pożary, przez cały okres zagrożenia pożarowego w nadleśnictwie dyżurują leśnicy, a cały teren nadleśnictwa obserwowany jest z dostrzegalni przeciwpożarowych. 
Lasy Nadleśnictwa Babimost leżą w zasięgu działania Komend Powiatowych i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, Świebodzinie i Międzyrzeczu, podległych Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp. oraz KP PSP w Wolsztynie i Nowym Tomyślu, podległych Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Większość terenu Nadleśnictwa (6955,17ha) leży na obszarze działania KM PSP Zielona Góra. Na terenie KP PSP Świebodzin leży 6896,15 ha, na terenie KP PSP Międzyrzecz 910,44 ha, na terenie KP PSP Wolsztyn 862,94 ha, a na terenie KP PSP w Nowym Tomyślu 326,33 ha terenów leśnych.
W miejscowościach położonych na terenie Nadleśnictwa komendy Ochotniczych Straży Pożarnych ulokowane są w Dąbrówce Wlkp., Zbąszynku, Nądni, Kręcku, Szczańcu, Dąbrówce Małej, Opalewie, Smardzewie, Podmoklach Wielkich, Podmoklach Małych, Babimoście, Nowym Kramsku, Starym Kramsku, Kargowie, Wąchabnie. 
Nadleśnictwo prowadzi również współpracę z Ochotniczymi Stażami Pożarnymi z miejscowościach leżących poza terenem administrowanym przez Nadleśnictwo (Zbąszyń, Kopanica, Smolno Wielkie, Rosin, Brójce i Lutol Suchy).