Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy - kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Babimost i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
 
Zastępca Nadleśniczego - prowadzi sprawy dotyczące sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, odpowiada za prawidłową organizację i realizację planowania i wykonywania zadań w zakresie gospodarki leśnej.
 
Główny Księgowy - odpowiada za całokształt spraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Nadleśnictwa pod względem ekonomicznym i prawnym w zakresie księgowo – finansowym, planowania księgowo – ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo – księgowych nadleśnictwa.
 
Inżynier Nadzoru - pracownik kontroli wewnętrznej, sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie.
 
Sekretarz Nadleśnictwa - odpowiada za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, za prowadzenie spraw z zakresu zamówień publicznych.
 
Specjalista ds. pracowniczych - odpowiada za całokształt spraw osobowych i socjalnych Nadleśnictwa.
 
Posterunek Straży Leśnej - odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem szkodnictwa leśnego.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli  i ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody, edukacji i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu oraz nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, będący jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze. Użytkami ekologicznymi są również stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania”.

Na terenie Nadleśnictwa Babimost istnieje 7 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 55,17 ha:
  • „Samsonki" w obrębie Dąbrówka – oddz. 17f, 18i,g – o pow. 4,51 ha,
  • „Bagno Małe Liny", w obrębie Kargowa – oddz. 169p – o pow. 4,52 ha,
  • „Bagno Duże Liny", w obrębie Kargowa – oddz. 146f, 147c – o pow. 30,29 ha,
  • „Mieśniki" w obrębie Kargowa – oddz. 153k – o pow. 4,24 ha,
  • „Bagno Kuligowskie" w obrębie Kargowa – oddz. 74j,k,m,o,p,r – o pow. 7,99 ha,
  • „Bagno Buków" w obrębie Szczaniec – oddz. 242k, 247k, 248a – o pow. 2,28 ha.
  • "Klipa" w obrębie Szczaniec - oddz. 73m, 87cdf - o pow. 1,34 ha.
 
Opisane użytki ekologiczne są najczęściej ekosystemami wodno-błotnymi. Najciekawsze z nich to torfowiska niskie i przejściowe z rzadkimi gatunkami roślin. W przyszłości powinny zostać wytypowane nowe miejsca do ochrony w formie użytków ekologicznych.