Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy - kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Babimost i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
 
Zastępca Nadleśniczego - prowadzi sprawy dotyczące sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, odpowiada za prawidłową organizację i realizację planowania i wykonywania zadań w zakresie gospodarki leśnej.
 
Główny Księgowy - odpowiada za całokształt spraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Nadleśnictwa pod względem ekonomicznym i prawnym w zakresie księgowo – finansowym, planowania księgowo – ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo – księgowych nadleśnictwa.
 
Inżynier Nadzoru - pracownik kontroli wewnętrznej, sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie.
 
Sekretarz Nadleśnictwa - odpowiada za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, za prowadzenie spraw z zakresu zamówień publicznych.
 
Specjalista ds. pracowniczych - odpowiada za całokształt spraw osobowych i socjalnych Nadleśnictwa.
 
Posterunek Straży Leśnej - odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem szkodnictwa leśnego.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli  i ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody, edukacji i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu oraz nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, będący jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo Babimost prowadzi sprzedaż drewna wielowymiarowego, sadzonek różnych gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – choinek.

Drewno oferowane jest do sprzedaży w dwóch cyklach półrocznych. 70 % puli oferty na jedno półrocze, sprzedawane jest w internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostała część trafia na systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno. Drewno, które nie zostanie sprzedane w tych dwóch procedurach w danym półroczu, trafia na zwykłe aukcje internetowe na e-drewno. Jeśli po próbie wystawienia na tych aukcjach drewno nadal nie zostanie sprzedane, uruchamiana jest procedura negocjacji handlowych. Dodatkowo w ofercie Lasów Państwowych tworzona jest pula drewna do sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży cennych gatunków na aukcjach i submisjach.
 
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. 
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz jest także atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej, niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m3 rocznie. Większość klientów wybiera drewno już przygotowane i pocięte, z dostawą do domu. Leśnicy umożliwiają też własnoręczne pozyskanie drewna opałowego, głównie tzw. gałęziówki (po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty). 
 
Sprzedaż drewna
Jeśli interesuje Państwa zakup drewna, prosimy o kontakt telefoniczny. Z aktualnym cennikiem detalicznym drewna można zapoznać się klikając tutaj.
                                                                            
Sprzedaż choinek
Sprzedaż choinek odbywa się w leśniczówkach. Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt. 
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.