Wydawca treści
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy - kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Babimost i ponosi za nią odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
Zastępca Nadleśniczego - prowadzi sprawy dotyczące sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, odpowiada za prawidłową organizację i realizację planowania i wykonywania zadań w zakresie gospodarki leśnej.
Główny Księgowy - odpowiada za całokształt spraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem Nadleśnictwa pod względem ekonomicznym i prawnym w zakresie księgowo – finansowym, planowania księgowo – ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo – księgowych nadleśnictwa.
Inżynier Nadzoru - pracownik kontroli wewnętrznej, sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie.
Sekretarz Nadleśnictwa - odpowiada za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, za prowadzenie spraw z zakresu zamówień publicznych.
Specjalista ds. pracowniczych - odpowiada za całokształt spraw osobowych i socjalnych Nadleśnictwa.
Posterunek Straży Leśnej - odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem szkodnictwa leśnego.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli i ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody, edukacji i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu oraz nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, będący jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Powrót
Łowiectwo
Łowiectwo
Współczesne łowiectwo to zaplanowane i skoordynowane czynności mające na celu racjonalne gospodarowanie żyjącą w lasach zwierzyną.
Łowiectwo jest zgodnie z brzmieniem ustawy „Prawo łowieckie" z 1995 r. elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi, zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, oraz leśnicy.
Na terenie Nadleśnictwa Babimost znajduje się 6 obwodów łowieckich wydzierżawionych od Lasów Państwowych. Obwody dzierżawione są przez 5 Kół Łowieckich do których należą:
- Koło Łowieckie „Knieja" Rogoziniec,
- Koło Łowieckie „Dąbrowa" Świebodzin,
- Koło Łowieckie „Jeleń" Babimost,
- Koło Łowieckie „Sokół" Babimost,
- Koło Łowieckie „Diana" Sulechów.
Jeden obwód jest użytkowany jako Ośrodek Hodowli Zwierzyny.
Wszystkie obwody wchodzą w skład I Rejonu Hodowlanego, którego koordynatorem jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Babimost. Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Babimost wynosi 44654 ha, w tym 14969 ha powierzchni leśnej.
Do zadań Nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej należy współpraca z kołami łowieckimi w zakresie:
- dokonywania rzetelnej inwentaryzacji zwierzyny,
- zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania obwodów łowieckich,
- poprawiania warunków bytowania zwierzyny poprzez: ograniczanie niepokoju w biotopie, ochronę ostoi oraz zapewnienie bazy pokarmowej (odpowiednia ilość poletek łowieckich), wprowadzanie do drzewostanów gatunków drzew i krzewów takich jak: buk oraz dzikie drzewa i krzewy owocowe.