Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Teren Nadleśnictwa Babimost leży na pograniczu dwóch różniących się regionów: Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski. Charakteryzuje się ono dość znacznym rozdrobnieniem tworzących je 198 kompleksów leśnych. Większe obszarowo kompleksy leśne, znajdujące się na tym obszarze, to tereny względnie jednorodne krajobrazowo.

Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa Babimost wynosi: 15 970,98 ha. W skład Nadleśnictwa Babimost wchodzą trzy obręby:
  • Obr. Dąbrówka - 3 960,72 ha,
  • Obr. Kargowa - 5 495,97 ha,
  • Obr. Szczaniec - 6 514,29 ha.
Gatunkiem panującym w Nadleśnictwie Babimost jest sosna. Drzewostany z panującą sosną zajmują 88,81% powierzchni leśnej, a z panującymi gatunkami iglastymi 90,08%. Drzewostany I i II klasy wieku stanowią 30,31% powierzchni leśnej.
Pod względem powierzchni leśnej dominuje tu główny kompleks w obrębie Szczaniec, zajmujący 5186,61 ha, co stanowi 26,2% analizowanej powierzchni leśnej. Drugi pod względem powierzchni leśnej kompleks znajduje się w obrębie Kargowa (3612,61 ha) i zlokalizowany jest w środkowo-południowej części obrębu (poniżej Jeziora Wojnowskiego). Do tego zespołu kompleksów można również zaliczyć kompleks o powierzchni 705,91 ha, znajdujący się ponad Jeziorem Wojnowskim oraz kompleks leśny przy lotnisku 258,23 ha. Ten zespół kompleksów leśnych w obrębie Kargowa ma powierzchnię 4576,75 ha, co stanowi 23,2% analizowanej powierzchni leśnej. W obrębie leśnym Dąbrówka zauważamy najmniejszy stopień rozdrobnienia kompleksów leśnych (37 kompleksów w stosunku do 84 w obrębie Kargowa i również 84 w obrębie Szczaniec). Pod względem wielkości dominują w tym obrębie 2 kompleksy leśne o powierzchni 1529,76 ha (w części wschodniej) oraz 2668,34 ha (w części północno-zachodniej). Pozostałe kompleksy nie przekraczają 100 ha i są rozrzucone po całym zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo Babimost prowadzi sprzedaż drewna wielowymiarowego, sadzonek różnych gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – choinek.

Drewno oferowane jest do sprzedaży w dwóch cyklach półrocznych. 70 % puli oferty na jedno półrocze, sprzedawane jest w internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostała część trafia na systemowe aukcje internetowe w aplikacji e-drewno. Drewno, które nie zostanie sprzedane w tych dwóch procedurach w danym półroczu, trafia na zwykłe aukcje internetowe na e-drewno. Jeśli po próbie wystawienia na tych aukcjach drewno nadal nie zostanie sprzedane, uruchamiana jest procedura negocjacji handlowych. Dodatkowo w ofercie Lasów Państwowych tworzona jest pula drewna do sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży cennych gatunków na aukcjach i submisjach.
 
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. 
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz jest także atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej, niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m3 rocznie. Większość klientów wybiera drewno już przygotowane i pocięte, z dostawą do domu. Leśnicy umożliwiają też własnoręczne pozyskanie drewna opałowego, głównie tzw. gałęziówki (po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty). 
 
Sprzedaż drewna
Jeśli interesuje Państwa zakup drewna, prosimy o kontakt telefoniczny. Z aktualnym cennikiem detalicznym drewna można zapoznać się klikając tutaj.
                                                                            
Sprzedaż choinek
Sprzedaż choinek odbywa się w leśniczówkach. Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt. 
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.